Tüfenkci: 2 milyar 225 milyonluk kaçakçılık olayı ortaya çıkarıldı

15 Aralık 2017
Tüfenkci: 2 milyar 225 milyonluk kaçakçılık olayı ortaya çıkarıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, TBMM'de yaptığı konuşmada "2017 yılı başından bugüne kadar 5 bin 633 olayda toplam 2 milyar 225 milyon lira değerinde kaçakçılık olayını ortaya çıkardık. Kaçak sigara oranını yüzde 21'lerden yüzde 10'lara düşürdük ve özellikle bu noktada 2,5 milyar lira vergi kaybını önledik" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2017 yılı başından bugüne kadar 5 bin 633 olayda toplam 2 milyar 225 milyon lira değerinde kaçakçılık olayını ortaya çıkardıklarını bilirdi.

Tüfenkci, TBMM Genel Kurulunda, bakanlığının 2018 yılı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, özellikle gümrüklerde tam otomasyona geçişle gümrük işlemlerinin ve ticari işlemlerin süresini kısaltan, maliyetleri azaltan ve güvenliği artıran çalışmaları ön planda tuttuklarını söyledi.

2017'de vergi gelirlerinin yüzde 21,5'ine tekabül eden 92 milyar 651 milyon lirayı gümrükler aracılığıyla tahsil ettiklerini belirten Tüfenkci, 2017 yılı ocak-kasım döneminde 74 bin 947 firmanın ihracat, 80 bin 458 firmanın da ithalat işlemi gerçekleştirdiğini ifade etti. Tüfenkci, bu dönemde toplam dış ticaret hacminin 354 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Özellikle gümrüklerde ticareti kolaylaştırmak için birçok çalışma olduğunu dile getiren Tüfenkci, şunları belirtti:

"Gümrük işlemlerinde gerekli belgelerin kağıt ortamından elektronik ortama aktarılması yönünde çalışmalarımız sürüyor ve bunda gerçekten büyük bir başarı sağladık. Geçmişe göre gümrüklerdeki iş ve işlem süreleri çok kısaldı ve artık gümrük işlemleri bir sorun olmaktan çıktı, çok kolaylaştı ve basitleşti. Bununla beraber artan dış ticaret hacmimize bir ivme kazandırdık."

Gümrüklerde yapılan düzenmeleri hatırlatan Tüfenkci, Tek Pencere Sistemi ile 118 belgenin artık tek bir noktadan elde edilebilir hale geldiğini söyledi.

Tüfenkci, 2018'de KOBİ'leri de Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması kapsamına alarak, iş ve işlemleri, ihracatı daha kolaylaştıracaklarını dile getirdi.

Gümrük kapılarının dünyaya açıldığını, yenilendiklerini, Sarp Gümrük Kapısı'nın inşaatının devam ettiğini anlatan Tüfenkci, "Kapıköy Gümrük Kapısı'nın inşaatı devam ediyor, hizmete alacağız. Hamzabeyli Gümrük Kapısı'nın kasım ayında temelini attık, inşallah onu da hızlı bir şekilde inşa edip bitireceğiz. Gürbulak kapımızı 2018'de ihale ediyoruz. Habur'u da aynı şekilde yapıyoruz. Karkamış Gümrük Kapısı'nı Suriye ile yeni bitirdik, gerçekten çok modern, güzel bir kapı oldu ve şu anda çalışıyor. İpsala, Pazarkule, Dereköy, Türkgözü gümrük kapılarımızı da yenileyeceğiz." diye konuştu.

Kaçakçılıkla mücadele

Kaçakçılıkla mücadelede önemli görevler üstlendiklerini ifade eden Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Organize suç ve suç örgütlerinin finansmanını sağlayan, toplum sağlığını ve kamu düzenini bozan, ekonomik olarak ülkemizi zarara uğratan; uyuşturucu, sigara ve akaryakıt başta olmak üzere, her türlü kaçakçılığa karşı kararlı bir mücadele veriyoruz.

Gümrük kapılarımızda kaçakçılıkla mücadelede dünyada geliştirilen en son teknolojilere sahip cihaz ve ekipmanları, sistemleri kullanıyoruz. Gümrük kontrollerinde etkin ve hızlı işlem yapılmasına özellikle önem veriyoruz. 2017 yılı başından bugüne kadar 5 bin 633 olayda toplam 2 milyar 225 milyon lira değerinde kaçakçılık olayını ortaya çıkardık. Kaçak sigara oranlarını yüzde 21'lerden yüzde 10'lara düşürdük ve özellikle bu noktada 2,5 milyar lira vergi kaybını da önlemiş olduk.

Yine, özellikle bir önceki yıla göre, 2017'de uyuşturucu yakalamalarında miktar bazında yaklaşık 8 katlık bir atış gerçekleştirilmiştir. Araç ve konteyner tarama sistemleri başta olmak üzere birçok teknik cihazla kaçakçılığı önlemeye devam ediyoruz."

Bülent Tüfenkci, 2017 yılında, gümrüklerde bekleyen 117 milyon lira tutarındaki eşyanın imhasını gerçekleştirdiklerini ve 151 milyon liralık satılabilir eşyanın, özellikle araç ve diğer eşyaların da satışını gerçekleştirdiklerini, döner sermaye gelirlerini 2016 yılına göre yüzde 21 oranında artırdıklarını anlattı.

(Kaynak: AA)Haberlere geri dön

ETİKETLER

Copyright 2015 © “Bilmediğin Gerçekler Var!” Kampanyası