PKK'nın vergi darbesi 6.000.000.000 TL

19 Eylül 2015
PKK'nın vergi darbesi 6.000.000.000 TL

Terör örgütü PKK canlara kıyarken, yaptığı kaçakçılıkla ekonomiye de büyük darbe vuruyor. Sigaradan akaryakıta kadar birçok kalemde yapılan kaçakçılık nedeniyle devlet yılda 6 milyar liralık vergi kaybına uğruyor.

Türkiye, terör örgütü PKK ile mücadeye her yıl milyarlarca dolar para harcıyor. Örgüt, sadece kaçak ürün ticaretiyle Türkiye ekonomisini yılda 6 milyar liralık vergi kaybına uğratıyor. Kaçakçılığın PKK terör örgütüne büyük bir finansman sağladığını, örgütün kaçakçılıktan vergi adı altında haraç aldığına dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, SABAH'a konuyla ilgili özel açıklamalarda bulundu. Bu ay ikinci ayağını gerçekleştirecekleri "Dikkat, Bilmediğin Gerçekler Var!" kampanyasıyla, vatandaşlara kaçakçılığın PKK terör örgütüne finans sağladığına ilişkin bilgilendirme yapacaklarını açıklayan Palandöken, "Vatandaşlara ayrıca kaçak ürünlerin geçmişinin ne kadar karanlık olduğunu göstereceğiz" dedi. Kaçakçılıkla mücadeleyi milli bir görev olarak gördüklerini vurgulayan Palandöken, "Ülkemizi bu beladan kurtarmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz" diye konuştu.

140 bin esnaftan destek 

Türkiye genelinde 140 bin perakendeci esnafın kampanyaya destek verdiğini söyleyen Palandöken, "Dağıttığımız poster, broşür ve diğer kampanya malzemeleriyle PKK'ya gidecek paranın önüne geçmek için farkındalık yaratıyoruz" şeklinde konuştu. Türkiye ekonomisinin güçlenmesinin önündeki en büyük engellerden biri olan kaçak tütün ürünleri ticaretinde özellikle son bir yıl içinde yüzde 45'lik düşüş sağlandı. Bu düşüşün kalıcı olması halinde, devlete yıllık 2 milyar liralık ek vergi geliri sağlanması bekleniyor. Palandöken "Ucuz diye kaçak ürün alan tüketici, sadece esnafa değil ülke ekonomisine de zarar veriyor" dedi.

Kaçak oranı azalıyor 

Palandöken , son yıllarda gümrükler ve yurt genelinde yakalanan kaçak tütün ürünlerinde önemli aşamalar kaydedildiğini söyledi. Tütün mamullerinin gümrüklerde yakalanma artışının yüzde 200'ü aşarak 2014 itibarıyla 6 milyon 700 bin pakete ulaştığını belirten Palandöken, "2009'da yüzde 5'ler seviyesinde olan kaçak sigara, 2010 sonunda yüzde 20'ye tırmandı. Gümrük kapılarındaki denetimler sonucunda kaçak seviyesi bu yıl yüzde 11.7'e inerek son 5 yılın en düşük seviyesine geriledi" diye konuştu.

Finansın kaynağına darbe

Palandöken, TESK'in ilk defa 2013'te kaçakçılığa karşı bilinçlendirme kampanyası düzenlediğini söyledi. Palandöken, "PKK'nın finans kaynağına önemli darbe vuruldu" diye konuştu.

(Kaynak: Sabah Gazetesi / Ahmet Altındiş)Haberlere geri dön

ETİKETLER

Copyright 2015 © “Bilmediğin Gerçekler Var!” Kampanyası