Palandöken: Kaçak ürünlerden uzak durun

29 Ekim 2015
Palandöken: Kaçak ürünlerden uzak durun

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, maliyet değerinin altında satılan içki, sigara, gıda ve 10 numara denilen kaçak akaryakıt gibi ürünlerden uzak durulmasını istedi.

Maliyet değerinin altında satılan içki, sigara, gıda ve 10 numara adı verilen kaçak akaryakıt gibi ürünlerden uzak durulmasını isteyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sahte içki kullanan 10 vatandaşın hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğunu açıkladı. Palandöken, vatandaşları ve yetkilileri bayram ve yıl başı öncesi ortaya çıkan korsan üretim ve sahte mamuller konusunda uyardıklarını bildirdi.

5 liraya içki, 2 liraya sigara, 5 liraya baklava olmayacağına dikkati çeken Palandöken, maliyet değerinin altında satılan içki, sigara, gıda ve 10 numara adı verilen kaçak akaryakıt gibi ürünlerden uzak durulması gerektiğini belirtti. Alkollü içkiler başta olmak üzere her türlü sigara ve gıda maddelerini normal satış fiyatının altında bir fiyattan asla satın alınmaması konusunda uyarıda bulunan Palandöken, şunları söyledi:

"Çünkü normal fiyatın altında satılan ürünün sahte, kaçak veya kalitesiz olması muhtemeldir. Bu tür ürünler sağlığımız için birer tehdittir. Daha önce de yaşanan ölümcül sonuçlara yol açan sahte içki yapımında kullanılan metanolün çok sıkı denetlemesi gerekir. Metanol, etil alkolden 5 kat daha fazla insan vücuduna zarar vermektedir. Zehirlenme belirtileri alınışından 40 dakika ile 72 saat arasında başlar ve sinir sistemimizi, göz, pankreas ve böbreklerimizi doğrudan etkiler" ifadelerini kullandı.

(Kaynak: AA)Haberlere geri dön

ETİKETLER

Copyright 2015 © “Bilmediğin Gerçekler Var!” Kampanyası