Palandöken,'Dikkat! Kaçak sigara tekrar artıyor'

22 Kasım 2015
Palandöken,'Dikkat! Kaçak sigara tekrar artıyor'

Kaçak sigaraya karşı kararlılıkla sürdürülen mücadelenin, 2015'in ilk yarısına kadar olumlu sonuçlar gösterdiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ekonomiyi milyarlarca liralık zarara uğratan, suç örgütlerini finanse eden kaçak sigaradaki son aylardaki artışı ile ilgili uyarılarda bulundu.

Kaçak, suç örgütlerini besliyor

İki milyon esnafın sesi olan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK),  suç örgütlerinin başlıca finansman kaynağı olan, ekonomiyi milyarlarca liralık zarara uğratan ve esnafın kazancına darbe vuran kaçak sigara konusunda vatandaşları bilinçlendirmeye devam ediyor. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken; sahte içki yüzünden ortaya çıkan acı tablodan sonra, kaçak sigara ticaretinde de son aylarda tekrar bir artış gözlemlendiğini belirterek, şu bilgileri verdi: 'Kaçak sigara seviyesi 2014'ün sonunda yüzde 20,7'lik rekor seviyesinden, 2015'te önce yüzde 16,4'e, 2.çeyrekte de 5 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 11,7'e düşmüştü. Ancak son aylarda kaçak sigara tekrar artmaya başladı. Kaçak sigara; pazarlarda, cadde ve sokaklarda tablalarda sıkça görülmeye başlandı. Yetkililerimizin de dikkatini çekmek istiyorum. Ruhsatlı bayilerimiz denetlenirken kapımızın önünde tablada sigara satanın denetimde eksiklik var. Özellikle; Şanlıurfa, Adana, Mersin ve Hatay gibi illerimizde kaçak sigara fiyatlarındaki düşüş dikkat çekicidir. Bu da esnafımıza büyük zarar vermektedir. Dikkatli olmalıyız! Suç örgütlerini besleyen kaçakla mücadele aralıksız devam ettiği zaman, kalıcı başarı gelecektir.'

5 liraya içki, 2 liraya sigara olur mu?

'Hileli Gıdalar' raporunda da yer aldığı gibi kaçak sigarada kullanılan tütünün içine tahta tozu bile katıldığını belirten Palandöken, '5 liraya içki, 2 liraya sigara olmaz! Nerede ve nasıl üretildikleri belli olmayan kaçak ve sahte ürünler vatandaşın sağlığını bozuyor. Daha yakın zamanda sahte içki yüzünden 26 kişi yaşamını kaybetti. Tüm dikkatler sahte içkiye yöneldi ama kaçak sigaradaki artışı gözden kaçırmamak lazım. Mevzuata göre üretilmemiş tüm kaçak ve sahte mamuller kamu sağlığını tehdit ediyor' dedi.

Antalya’da çalıştay yapılacak

TESK'in kaçak ürünlere karşı yürüttüğü 'Dikkat, Bilmediğin Gerçekler Var!' bilinçlendirme kampanyasına da vurgu yapan Palandöken, 'Kaçak ile mücadelede 2016'daki yol haritamızı kararlaştırmak üzere 21-23 Aralık'ta Antalya'da Bakkallar Odası Başkanları ile beraber bir çalıştay yapacağız. Esnafımız ve halkımız için daha organize hareket ederek bu sorunun üstesinden geleceğiz. Suç örgütlerini finanse eden, devletimizi on milyarlarca lira zarara uğratan, esnafımızı dar boğaza sokan kaçak ürünlerle mücadele etmek hepimizin görevidir.' diye konuştu. 

(Kaynak: İHA)Haberlere geri dön

ETİKETLER

Copyright 2015 © “Bilmediğin Gerçekler Var!” Kampanyası