1,7 milyar liralık kaçak gümrüğe takıldı

24 Ekim 2016
1,7 milyar liralık kaçak gümrüğe takıldı

Gümrük muhafaza ekiplerince, ocak-eylül dönemindeki operasyonlar neticesinde toplam 1 milyar 711 milyon 315 bin liralık kaçakçılık önlendi.

AA muhabirinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ekipleri, yıl genelinde gerçekleştirdikleri başarılı operasyonlarla kaçakçılara göz açtırmadı.

Geçen yıl ocak-eylül döneminde 62 milyon liralık araç kaçakçılığını önleyen ekipler, bu yılın aynı döneminde çoğu lüks markalardan oluşan 138 milyon lira değerindeki kaçak araçlara el koydu.

Gıda kaçakçılığı ile mücadele kapsamında önemli tedbirleri hayata geçiren gümrük muhafaza ekipleri, söz konusu dönemde 192 milyon liralık kaçak gıdaya da geçit vermedi. Bu alandaki yakalamaların, geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yaklaşık 10 kat arttığı görüldü.

Ekipler, söz konusu dönemde yaklaşık 86 milyon liralık tütün ve alkol, 78 milyon liralık tekstil, 36 milyon liralık elektronik eşya kaçakçılığını önlerken, 283 milyon liralık kaçak makineye de el koydu.

Uyuşturucu kaçakçılarına göz açtırılmadı

Ekipler, gerçekleştirdikleri operasyonlarla sınır kapılarında uyuşturucu maddelere de geçit vermedi.

Geçen yılın ocak-eylül döneminde 156 milyon liralık uyuşturucu madde kaçakçılığını önleyen ekipler, bu yılın aynı döneminde 212 milyon liralık uyuşturucuya el koydu. El konulan uyuşturucu miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artış kaydetti.

Gümrük muhafaza ekiplerince yıl genelinde yapılan operasyon ve çalışmalar neticesinde çeşitli alanlarda toplamda 1 milyar 711 milyon 315 bin liralık kaçakçılığa geçit verilmedi.

(Kaynak: AA)Haberlere geri dön

ETİKETLER

Copyright 2015 © “Bilmediğin Gerçekler Var!” Kampanyası